esc status error

ESC Status Error Veya ESC Güç Dağıtım Hatası

ESC Status error veya esc güç dağıtım hatası nedir?

ESC Status error hatası ESC kartından yani elektikli hız kontrol ünitesinden kaynaklı bir hatadır.  ESC bataryadan motora giden gücü ayarlamakta görevlidir. ESC drone’ların en önemli bileşenlerinden biridir çünkü pilotun drone motorlarının hızını ve yönünü kontrol etmesini sağlar. Bu sayede drone uçabilir ve manevra yapabilir.

ESC kartında birçok hata meydana gelebilir. Bunlardan en yaygını ise ESC Status Error veya Türkçesi ile ESC güç dağıtım hatasıdır. Drone’unuzu kontrol etmenizde büyük rol oynayan ESC kartı eğer arızalıysa sorunu hemen çözmelisiniz. Çünkü ESC kartı drone’un manevralarını doğrudan kontrol eder. Eğer arızalı ESC motorlara fazla veya az enerji verirse drone’unuzun düşmesine sebep olabilir.

Bu gelilmiş teknolojilerle üretilen ESC kartları özellikle işinde usta servisler tarafından yapılmalıdır. Karmaşık yapısı ve drone’un hayatı görevlerini yerine getirmesinden dolayı ESC kartınızı herkese emanet etmemelisiniz.

DJI Teknik Destek sektörde kendini tanıtmış bir firmadır. Yüksek müşteri memnuniyeti, düşük maliyet ve profesyonel teknisyenlerimizle sizler için ESC status error hatasını çözebiliriz. Sizde bu arızayı çözmek için bize ulaşın;

Telefon: 0212 242 33 11

WhatsApp: 0546 120 07 05

İletişim

ESC Status Error Hatası Neden Olur?

esc status error

1. Kablo Sorunları

DJI ESC Status Error hatasının olası nedenlerinden biri kablolamadaki sorunlardandır. Drone içerisinde bulunan kablolar elektrik sinyallerini ve elektrik gücünü taşır. Kabloların düzgün bağlanmaması veya sert düşüşlerde hasar alması drone’unuzda elektriksel problemlere yol açabilir.

ESC Statur Error hatasının kablolardan dolayı olduğunu düşünüyorsanız ESC motoru ile batarya arasındaki kabloları kontrol etmeniz gerekir. Kabloların sağlam olduğundan ve hasar almadıklarından emin olmalısınız.

Kablolarda bir hasar tespit ettiyseniz kabloları değiştirmeniz gerekecektir. DJI drone’larda bu işlemler genellikle lehimle yapılır. Eğer lehimleme işinde acemiyseniz veya hiç tecrübeniz yoksa bu işi profesyonellere bırakmalısınız çünkü ufak hatalara çözüm ararken cihazın pahalı elektronik bileşenlerine hasar verebilirsiniz.

Kablolarda herhangi bir sorun göremiyorsanız yazımızı okuyup diğer yolları da deneyebilirsiniz.

2. Motor Sorunları

DJI drone’larda meydana gelen ESC Status Error hatasının bir diğer nedeni motorlar olabilir. Motorlar bataryadan aldıkları güçlerle pervaneleri çalıştırabilirler ve böylece drone havalanıp manevra yapabilir. Motorlar hasar almış ve düzgün çalışmıyorsa ESC Status Error hatasına sebep olabilirler.

Kısa devre, düşüş, iç aksamdaki bozukluklar vb birçok farklı durum motorları bozabilir. Bu tarz durumlardan şüpheleniyorsanız veya gözle görülür hasarlar varsa parçanın değişmesi gerekir.

Orjinal parça ve profesyonel onarım için; İletisim

Motorun değişmesi veya onarılması özel bilgiler, özel ekipmanlar ve tecrünbe ister. Bu yüzden profesyonel bir DJI Servis’e götürmelisiniz. 

Hatanın sebebi burada da değilse DJI Teknik Destek’in ücretsiz arıza tespit kampanyasından yararlanmak için bize ulaşabilirsiniz.

3. Yazılımsal Problemler

Her hatada olduğu gibi ESC Status Error hatasında da yazılımınızı kontrol etmenizde fayda var. DJI tüm drone’larına belli aralıklarla güncelleme yayınlar. Bu güncellemeler performans artışının yanısıra hata çözümlerini de içerir.

Eğer bu hatayı sebepsiz yere alıyorsanız ve cihazın yazılımının yeni sürümü çıktıysa güncelleme yapmanızda fayda var. Düşük bir ihtimalle de olsa bu yolla hata çözümleri mümkün.

Ayrıca sırf hata çözümleri için değil, drone’un daha iyi performans göstermesi ve daha güvenli uçuşlar yapması için cihazınızın yazılımını güncel tutmanız faydanıza olacaktır.

Güncellemeleri DJI Go 4/DJI Fly uygulamasından veya bilgisayarınıza DJI Assistant 2 uygulaması kurarak gerçekleştirebilirsiniz. Bilgisayardan güncelleme yapacaklar için dikkat edilmesi gereken en önemli durum DJI Drone’un kutusundan çıkan orjinal bağlantı kablosunu kullanmanızdır. Orjinal olmayan bağlantı kabloları veri aktarımı yaparken kesilmelere sebep olabilir ve drone bu yüzden bozulup bir daha açılmayabilir.

Sonuç olarak

ESC Status Error karmaşık yapıdaki ESC kartlarından meydana gelen bir hata türüdür. Eğer profesyonel bir teknisyen değilseniz cihazı parçalarına ayırıp esc kartını çıkarmanızı tavsiye etmiyoruz. Onarımı çok zor olan ESC kartı DJI’ın milyonlarca dolar arge ile geliştirdiği bir devredir bu yüzden çok karmaşık bir yapıdadır.

Sizde ESC Status Error hatasından kurtulmak istiyorsanız DJI Teknik Destek’e başvurabilirsiniz. DJI Teknik Destek 2016’dan beri yüzlerce kez ESC Status Error hatasıyla karşılaştı ve müşterilerini çözümleriyle memnun etti. Sizde cihazınızı tamir ettirirken ücretsiz arıza tespit kampanyamızdan yararlanmak istiyorsanız bize ulaşın ve fırsatları kaçırmayın!

DJI Teknik Destek Adres; Hoca Paşa Mahallesi Ankara Caddesi Dede Han No:40 Kat:4 Fatih/İstanbul

Sadece İstanbul’dan değil Türkiye’nin her yerinden drone’larınızı anlaşmalı kargo şirketleri ile bize gönderebilirsiniz. Daha fazla bilgi için bize ulaşın.

İletişim İçin Tıkla!

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Call Now Button