DJI Teknik Destek

Gimbal motoru aşırı yüklü ve gimbal sıkıştı hatası, 6 çözüm yöntemi

Dji mini 2’de oluşan gimbal motoru aşırı yüklü ve Mavic Mini’de oluşan gimbal sıkıştı hatasını gidermenin tek yolu işlemleri bu listede görüldüğü gibi yapmaktır. Sonuç olarak gimbal drone’un video ve fotoğraf çekmesini sağlayan önemli bir ekipmandır. Bu nedenle arızalı ve hatalı bir gimbal drone’u işe yaramaz bir hâle getirir.

Peki, gimbal motor overloaded veya gimbal motoru aşırı yüklü hatası tam olarak nedir ve buna ne sebep olur? Bu makalede bu hataları tüm boyutuyla ele alacağız.

gimbal sıkıştı (gimbal stuck) ve gimbal motoru aşırı yüklü (gimbal motor overloaded) Hatası Nedir? 

Ekranda gimbal motor aşırı yüklenmesi olduğunu gördüğünüzde 40003 hata kodu alabilirsiniz. Bu sorun gimbalın hareketini engelleyen veya gimbal motorunun gerilemesine neden olan bir şeyin olduğu anlamına gelir. Aşırı zorlama, gimbalın motorunda kalıcı hasara neden olabileceğinden bu hatayı hızlı bir şekilde gidermek önemlidir.

Önerilen teknik servis: djiservisi.com

Ayrıca bu hatanın her yerde ve uçuşta da olabildiğini belirtmekte fayda vardır.

Mavic Mini gimbal sıkıştı / dji mini gimbal stuck hatasına ne sebep olur?

Gimbal aşırı motor yüküne sebep olabilecek bir kaç şey vardır. Bu yazımızda tüm bunları açıklayacağız.

arazi engellemesi 

En yaygın sorun uzun otlar veya gimbalın yakınında bulunan başka bir şeydir. Drone’u, uzun çimlerde başlatmak istiyorsanız, çimler gimbalın hareket aralığını elde etmesini engelleyebilir ve bu nedenle gimbal motor overloaded veya gimbal stuck (gimbal motoru aşırı yüklü, gimbal sıkıştı) hatası alabilirsiniz.

Gimbal Kapağını Çıkarmayı Unutmak

Drone açıkken, gimbal kapağı hâlâ takılıysa aşırı yükleme hatası alabilirsiniz. Gimbal kapağı yalnızca drone hareket hâlinde değilken veya kullanılmadığında gimbalı korumak içindir. Drone başlatıldığında kapak hâlâ takılıysa gimbal hareket aralığını sınırlayarak kalibrasyonun tamamlanmasını engeller ve Gimbal kalibrasyon hatasına neden olur.

Her pilotun başına gelen heyecan eninde sonunda sizi de alt ediyor ve uçuş öncesi kontrol listenizi gözden geçiriyorsunuz. Daha sonra dronu çalıştırıyorsunuz, havaya kalkmaya hazırsınız ama kapak hâlâ takılı. Bu durumda gimbalı kalibre etmeye çalışırken, kapağa çarptığını duyduğunuzda, cihazınızda bir gimbal aşırı yük hatası göründüğünde sorunu anlarsınız.

İÇERİKLER

dji servis: mavic mini gimbal sıkıştı nasıl çözülür
dji servis: Mavic Mini gimbal sıkıştı nasıl çözülür

 gimbal titreme sorunu – gimbalı sıkıştıran cisimler

Kumlu veya tozlu yerlerden kalkış veya iniş yaparsanız, gimbalde küçük döküntü parçalarının kalması mümkündür. Gimbal, çok hassas bir ekipmandır, bu nedenle en küçük engeller bile doğru hareket etmesini engelleyebilir, bu da gimbalın titremesine ve  hata mesajı vermesine neden olur.

hata mesajları:

 • Mavic Mini gimbal sıkıştı
 • gimbal motoru aşırı yüklü
 • gimbal motor overloaded
 • dji mini gimbal stuck
 • Gimbal kalibrasyon hatası
Mavic 2 Pro gimbal motor overload
gimbal motoru aşırı yüklü - gimbal motor overloaded

Uçuş Sırasında Gimbal Üzerinde Gerilme ve gimbal titremesi

Bu hatayı uçuş sırasında alabilirsiniz. Hızlı uçarken (spor modunda olduğu gibi) ani hareketler, yani yalpalama bu hatayı oluşturabilir. Unutmayın ki gimbal motoru oldukça hassastır ve bu nedenle uçuş manevralarıyla ilişkili kuvvetleri ayak uydurmaya çalışırken gimbalı zorlayabilir ve gimbal titrer.

Arızalı/ Kırık Donanım

Gimbal veya gimbal motorunda arızalı bir donanım varsa bu hata mesajını alabilirsiniz. Bu hata ise drone’unuz bir noktada düştüyse hasar gördüğünün işaretidir.

gimbal motoru aşırı yüklü Problemi Nasıl Onarılır?

Dji Mavic 2 veya phantom’unuzda bir gimbal motoru aşırı yüklü hatası varsa izlemeniz gereken tüm sorun düzeltme adımlarını burada paylaşacağız.

Gimbal kalibrasyon hatası - Gimbal titriyor
Gimbal kalibrasyon hatası - Gimbal titriyor

Adım 1: Zeminin Engellerden Arındırıldığından Emin Olun.

Drone’unuzu çalıştırırken gimbal motoru aşırı yüklü hatası alırsanız, yapmanız gereken ilk şey, gimbalın etrafındaki zeminin engellerden arındırılmış olduğundan emin olmaktır. Zemin tamamen düz değilse, dronu temizleyin, kapatın ve düz ve açık bir alana taşıyarak tekrar açın. Hata giderildiyse bu yerdeki bir şeyin daha önce gimbalın hareket aralığına müdahale ettiği gelir.

Bu sorunu tamamen önlemeniz için drone’unuzu düz bir zemindeyken ya da uçuş pedi üzerindeyken her zaman açmanızı öneririz. Gimbalın hareketini engelleyebilecek herhangi bir şeyi önlemek için gimbalın etrafındaki alanı her zaman görsel olarak incelemek gerekir. Bu işlem, gimbalın kalibrasyonu sırasında engellenmemesini sağlayacaktır.

Adım 2: gimbalda harici bir cisim olup olmadığnı kontrol edin 

Uçuş sahasının engellerden temizledikten sonra motor aşırı yük hatası devam ederse, gimbalde pislik olabilir. Bu pislikler, kum, toz ve diğer küçük parçacıkların gimbal bağlantılarına yerleşmiş olmasıdır. Sorunu gidermek için dronu kapatın ve pisliği çıkarmak üzere üfleyin. Ardından dronu tekrar açın.

Adım 3: Gimbalın 3. Taraf Aksesuarlarının Çok Ağır Olmadığından Emin Olun

Drone’unuzda herhangi bir üçüncü taraf aksesuar kullanmıyorsanız, ( ND filtreleri, parlama önleyici başlık, vb. ) devam edin ve bir sonraki adıma geçin. Üçüncü taraf bir aksesuar kullanıyorsanız, dronu kapatın, aksesuarı çıkarın ve dronu tekrar açın. Artık hata mesajı gelmiyorsa sorun 3. Taraf aksesuarlardır.

Gimbalın yanında veya üzerinde de 3. Taraf bir aksesuar bulunuyorsa dronu kapatın, aksesuarı çıkarın ve cihazı tekrar başlatın. Soruna hangi aksesuarın neden olduğunu bulana kadar işlemi tekrar etmeye devam edin.

Gimbal motorun aşırı yük hatasına neyin neden olabileceğini bilmiyorsanız, çevrimiçi forumlardaki söz konusu aksesuarların oluşturduğu benzer sorunları inceleyebilirsiniz.

Adım 4: Gimbalı Kalibre Edin

Çoğu elektronik cihazda olduğu gibi bazı hatalar sebepsiz yere gerçekleşir. Bu hata, bir noktaya kadar devam ettiyse sadece kalibre ederek düzeltilebilir.

Gimbalın kalibre edilmesi de DJI GO 4 veya DJI fly uygulamasında yapılabilecek hızlı ve kolay bir işlemdir. Gimbal kalibrasyon işlemi de Mavic ve Phantom için hemen hemen aynıdır. Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir;

 • Ekranın sağ üst köşesindeki 3 noktaya dokunun.
 • Gimbal sembolüne dokunun.
 • Gimbal kalibrasyonunu seçin.
 • Dronun düz zeminde olduğundan ve gimbal hareket aralığını hiçbir şeyin engellemediğinden emin olmanızı isteyen bir mesaj gelecektir. Bu nedenle dronun düz zeminde olduğundan ve gimbal hiçbir şeyin engellemediğinden emin olun.
 • Tamamı seçin ve gimbal kalibrasyon işlemini başlatın.

“Gimbal kalibrasyon hatası” vermese gimbal’ın doğru çalıştığı annamına gelir.

Adım 5: Daha Düşük Hızda Uçun

Mavic veya phantom’unuz uçuş hâlindeyken gimbal motoru aşırı yüklü, gimbal sıkıştı
hatası alırsanız veya Gimbal titriyorsa, bu sorun büyük olasılıkla hızlı uçuştan kaynaklanmaktadır. Bunu düzeltmek için daha yavaş uçun ve gimbalı zorlayacak hızlı manevralar yapmaktan kaçının.

Mavic veya Phantom uçurma konusunda inanılmaz derecede usta olsanız da, unutmayın ki bu cihazlar yarış için değildir. Bu cihazlar her şeyden önce uçan kameralardır.

 • Not: gimbal hatası uyarı mesajı göründüğünde üçüşa devam etmeyin.

Adım 6: Dronu DJI’ya Gönderin

Yaptığınız her işlem başarısız olursa bu durumda dronunuzun DJI tarafından onarılması gerekecektir.

Arızalı veya bozuk donanımı kendi başınıza onarmanız mümkündür. Ancak elektronikle çalışma konusunda yüksek derecede beceri ve yetkinlik gerekmektedir. Çoğu insan bu tür onarımlar için gereken deneyime ve beceriye sahip olmadığından servise göndermek en iyisidir.

Bununla birlikte hatanın nedeni yazılımsal bir sorundan da kaynaklanabilir ve bu sadece DJI’nin çözebileceği bir hatada olabilir.

Bu kılavuzun, gimbal aşırı yük hatasının ne olduğunu, hatanın nedenini DJI Mavic ve Phantom’da nasıl giderileceğini daha iyi anlamanıza yardımcı olduğumuzu umuyoruz.

Bu işlerin tamamını yaptıktan sonra aşağıda belirttiğim hatalar hala dönüyorsa o zaman cihazınızı DJI servis‘le irtibata çekmemiz gerekiyor.

Sizde Türkiye’nin en iyi DJI Teknik Servis hizmetini almak için tıklayın

Önerilen teknik servis: djiservisi.com

hata mesajları: 

 • Mavic Mini gimbal sıkıştı
 • gimbal motoru aşırı yüklü
 • gimbal motor overloaded
 • dji mini gimbal stuck
 • Gimbal kalibrasyon hatası
 • Gimbal titriyor
 • Mavic 2 Pro gimbal motor overload

DJI Mavic pro servisinde Gimbal Tamiri Nasıl Yapılır?

DJI drone kullanıcıları, drone’larına hiçbir hasar gelmemesi ve stabil bir uçuş deneyimi yaşamak için gereken her şeyi yapmaya çalışmaktadır. Stabil bir uçuş deneyimi için drone’unuzun kalibrasyonunu her uçuştan sonra ayarlayabilir veya drone ekipmanlarınızı özenle seçmeniz gerekebilir.

Bu makalemizde, DJI Mavic servis hizmetleri( DJI Teknik Destek) olarak, DJI Mavic  pro serilerindeki drone’ların gimbal tamiri ve nasıl bakım yapabileceğinizi ve olası bir hasar durumunda, drone’u nasıl tamir ettirebileceğini anlatacağız. Drone’unuzda bir hasar meydana gelirse, drone’u kendinizin tamir etmeye çalışmamasını dji Türkiye servis veya DJI teknik destek ekibine giderek drone unuzu uzman kişilere tamir ettirmenizi öneririz.

Önerilen teknik servis: djiservisi.com

Dji drone teknik servis hizmetleri - Dji gimbal tamiri
Dji drone teknik servis hizmetleri – Dji gimbal tamiri

DJI Mavic 2 Pro ve Zoom Arasındaki Farklar kamera ve gimbal bakımından Nelerdir?

 • DJI Mavic serilerindeki drone’ların, 2 cihazında 2 farklı kamera türü vardır. Bundan dolayı kullanıcıların, öncelikle sahip oldukları drone’da hangi kamera türünün olduğunu belirlemesi gerekmektedir. DJI Mavic 2 Pro ve DJI Mavic 2 Zoom, kamera ve Gimbal özellikleri bakımında birbiriyle ayrışmaktadır. Bu iki özelliğin işlevi birbirinden farklı olmasına rağmen geriye kalan drone’un parçaları, iki model içinde ortaktır.
 • DJI Mavic 2 Zoom’da bulunan kamera, diğer modellere göre ekstradan zoom yapma özelliğine sahiptir. Ancak, görüntü kalitesi bakımından DJI Mavic 2 Pro, sahip olduğu üst düzey kamera ekipmanları sayesinde, kullanıcılarına daha geniş sensörleri ile birlikte 4k görüntü kalitesi sunmaktadır.
 • İsveçli bir şirket tarafından yapılmakta olan Hasselblad kamera sayesinde DJI Mavic 2 Pro, DJI Mavic drone ailesinin en iyi kameraya sahip olan drone’udur. DJI ile anlaşması sayesinde DJI Mavic 2 Pro’da kullanılan Hasselblad kamerası, dünyanın iyi drone kameraları arasında gösterilmektedir. Bu özelliğinden dolayı DJI Mavic 2 Pro, üst düzey fotoğrafçıların en çok tercih ettiği drone’ların başında gelmektedir. Pahalı olan bu kameradan dolay, drone’u kullanırken daha çok dikkatli olmanız gerekmektedir.
 • Öte yandan DJI Mavic 2 Zoom, sahip olduğu kamera sistemi DJI Mavic 2 Pro’dan daha az olmasına rağmen, bazı kullanım alanlarında daha fazla tercih edilmektedir. Örneğin polisler veya trafikçiler, DJI Mavic 2 Zoom sayesinde gökyüzünde uçarak trafiğin gidişatını düzenleyebilir veya suçluları tespit edebilir. Bu örneklerden dolayı, 2 drone modelinin de oldukça başarılı olduğunu ve kullanım alanına göre tercihlerin değişiklik gösterebileceğini belirtmek isteriz.
dji drone teknik servis hizmetleri istanbul
dji drone teknik servis hizmetleri istanbul

DJI Teknik Destek (gimbal tamiri): gimbal ve kamera Dış Dünya Etkilerinden Nasıl Korunabilirsiniz?

 • Birbirinden iyi özelliklere sahip olan bu 2 drone’u, tabii ki de iyi bir şekilde korumak gerekmektedir. Öncelikle, Gimbal ve kamera koruyucusunu, drone’u taşırken kesinlikle takmanız gerekmektedir. Bu sayede cihazın, fiziksel bir hasardan etkilenme olasılığını en aza indirebiliriz. Eğer cihazınız fiziksel bir hasar alırsa dji türkiye servis veya DJI teknik servis noktasına giderek, dji teknik destek lerinde cihazınızı tamir ettirebilirsiniz.
 • Drone’u toprak/tozlu mekanda veya deniz üzerinde uçurmamanızı tavsiye ederiz. Deniz üzerinde uçarken cihazınız, sıvı ile temas edebilir veya tozlu bir alanda uçarken drone’un içine toz kaçabilir. Böyle durumların yaşanması durumunda drone’un Gimbal veya kamerası arızalanabilir. Arıza durumunda DJI teknik servis noktasına giderek cihazınızda meydana gelen hasarı onarabilirsiniz.
 • DJI Mavic Pro, diğer drone modellerinin haricinde Gimbal ve kamerasında bazı özellikler vardır. Kullanıcılar, istedikleri zaman Gimbal veya kameranın camını çıkartarak özel filtreleri kullanabilir. Bu filtreler sayesinde, güneş ışığından dolayı meydana gelecek hasarların veya ışık yansımalarının önüne geçilebilir veya tozlu/sıvı alanlarda video çekilebilir. Bu özellik şirket tarafından, profesyonel olarak fotoğrafçılık yapan kişilerin kullanımına sunulmuştur.
dji servis istanbul - hızlı ve kaliteli mavic pro ve diğer kamera ve gimbal servisi
dji servis istanbul – hızlı ve kaliteli mavic pro ve diğer kamera ve gimbal servisi

GİMBAL MOTORU AŞIRI YÜKLÜ VE GİMBAL SIKIŞTI HATASI, 6 ÇÖZÜM YÖNTEMİ

dji yetkili servis İstanbul : Drone’um Bozulursa Ne Yapacağım?

2016 yılından beri İstanbul’da dji teknik servis olarak, DJI drone kullanıcıların drone’larında meydana gelen hasarları (gimbal tamiri de dahil) tamir etmekteyiz. Siz de DJI drone’unuzda meydana gelen hasarı DJI servis İstanbul DJI Teknik Destek’te onarabilirsiniz.

Önerilen teknik servis: djiservisi.com

anahtaeKelimeler: dji mavic pro, dji drone teknik servis hizmetleri,dji servis,dji drone teknik servis hizmetleri,dji teknik servis,bakım

Türkiye yetkili drone tamircisi

https://www.djiteknikdestek.com/dji-dronela-kaza-yaptiktan-sonra-onu-kurtarmak-icin-neler-yapmaliyiz/

https://www.djiteknikdestek.com/dji-yetkili-servis-dji-droneuma-nasil-bakim-yapabilirim/

3 thoughts on “Gimbal motoru aşırı yüklü ve gimbal sıkıştı hatası, 6 çözüm yöntemi”

 1. Merhaba kolay gelsin benim dji inspire 1 X3 kameramda Gimbal Motor Overloaded hatası alıyorum temizledim sildim ama hala alıyorum aynı hatayı ilk 5 dakika güzel çalışıyor sonra aynı hatayı tekrar veriyor bana yardım edebilirmisin

 2. Merhaba, dji mini 2 gimbal sıkıştı hatası alıyorum. İlk açılışta motorlarda problem görülmüyor sadece kumanda dan aşağı yukarı hareket ettiremiyorum

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top
Call Now Button